• konradówka

  KONRADÓWKA - ROGATA WIEŚ
  BYCZA PRZYGODA NA DOLNOŚLĄSKIEJ WSI

 • Niedzwoedzice

  NIEDŹWIEDZICE - WIOSKA BOCIANA
  SKRZYDLATA PRZYGODA

 • Borówki

  BORÓWKI - WIOSKA DARÓW LASU
  LEŚNE SPECJAŁY I ZIOŁOWE SMAKI

 • WIoska kolejarzy

  MIŁKOWICE - WIOSKA KOLEJARZY
  KOLEJ NA MIŁKOWICE

 • WIoska Nietoperzy

  PARCHÓW - WIOSKA NIETOPERZY
  SPOTKANIE Z DUCHAMI NOCY

 • WIoska Okrągłego zamku

  OWIESNO - WIOSKA OKRĄGŁEGO ZAMKU
  RYCERSKA PRZYGODA

 • Lipiany

  LIPIANY - WIOSKA SMAKÓW
  INTERESUJE CIĘ GOTOWANIE?   ZAJRZYJ DO WIOSKI SMAKÓW I PODEJMIJ WYZWANIE

 • Czaple

  CZAPLE - WIOSKA PIASKU I KAMIENIA
  PIASKOWY ZAWRÓT GŁOWY

 • Pasternik

  PASTERNIK - WIOSKA WIATRU
  Z WIATREM PO PRZYGODĘ

 • Chrzanów

  CHRZANÓW - WIOSKA OSTREGO SMAKU
  OSTRA PRZYGODA Z ROLNICTWEM I TRADYCJĄ WSI

 • OSETNICA

  OSETNICA - WIEŚ TAJEMNICZYCH OGRODÓW
  KWITNĄCE DOZNANIA I SMAKI OGRODÓW

 • WIELISLAW

  STARY WIELISŁAW - ROWEROWA WIEŚ
  ROWEROWA SZTUKA I PASJA

Aktualności

Wioski z pomysłem na konferencji dla nauczycieli

konf wios
W dniu 17 kwietnia w Legnicy odbyła się konferencja pn. Edukacja regionalna na Dolnym Śląsku w praktyce. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu dolnośląskich nauczycieli ze szkół i przedszkoli od Głogowa po Strzegom. Konferencja była podzielona na dwie części. W pierwszej, odbywały się prelekcje m.in. Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Wrzosowa Kraina oraz Questy - Wyprawy Odkrywców i DODR. W drugiej części miały okazje zaprezentować się dolośląskie wioski wioski tematyczne i zagrody edukacyjne, m.in. Miłkowice - Wioska Kolejarzy, Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Parchów - Wioska Nietoperzy, Borówki - Wioska Darów Lasu, Ławszowa - Leśna Wieś nad Kwisą, Zagroda Edukacyjna "Świerkowe Zacisze", Zagroda Edukacyjna " Szkoła w Ogrodzie", Kowalowe Skały, Farma Martynika, Zagroda Edukacyjna Pasternak, Łowisko rekreacyjne Przemków.

Uczestnicy konferencji mieli szansę wygrać Vouchery w formie jednodniowych wyjazdów dla grup szkolnych i przedszkolnych do 13 miejsc, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne. Konferencje zorganizowali Fundacja Calamita, Fundacja Dolina Nadziei, LGD Wrzosowa Kraina oraz Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja. Bardzo dziękujemy fundatorom nagród - Voucherów oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Konferencja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem przez nauczycieli i planujemy w przyszłości kolejne edycje.

Pełna relacja fotograficzna znajduje się na facebooku Wioski z Pomysłem.

A pełna oferta wiosek i zagród edukacyjnych prezentująca się na konferencji znajduje się na stronie www.wioski.wrzosowakraina.pl

zdjęcia: Krzysztof Szustka

 

Konferencja 'Edukacja regionalna na Dolnym Śląsku w praktyce'

konferencja banerek

Serdecznie zapraszamy liderów edukacji przyrodniczej/regionalnej szkół i przedszkoli na konferencję pt. EDUKACJA REGIONALNA NA DOLNYM ŚLĄSKU W PRAKTYCE, która odbędzie się 17.04.2018 r. (wtorek) w Qubus Hotel w Legnicy, przy ul. Skarbowej 2, o godz. 10:30.

W trakcie konferencji przedstawiona zostanie oferta edukacyjnych warsztatów oraz spotkań z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Dolnego Śląska w 10 miej-scach na obszarze Wrzosowej Krainy. Zaprezentowane będą także poszczególne wioski tematyczne, zagrody edukacyjne i punkty Ekomuzealne oraz sposób ich wykorzystania w edukacji dzieci i młodzieży.

Wśród uczestników konferencji przewidujemy rozlosowanie DZIESIĘCIU NAGRÓD w postaci jednodniowych pobytów dla grup (do 30 osób) w określonym miejscu w ramach konkursu "SPOTKANIE Z DZIEDZICTWEM REGIONU".
Szczegółowy program konferencji w załączeniu. Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 16.04.2018r (poniedziałek), mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży

Do pobrania: Zaproszenie dla nauczycieli (pdf)

Zaproszenie 1

 

Zaproszenie 2

Kongres Dolnośląskiej Odnowy Wsi w Kliczkowie

a czolowka
W dniach 1-2 grudnia odbył się Kongres Odnowy, czyli podsumowanie działalności Programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi w roku 2017. Podczas spotkania zaprezentowali się laureaci tegorocznego konkursu Piękna Wieś Dolnośląska oraz ciekawe przykłady działań na obszarach wiejskich. Wśród prelegentów nie zabrakło też przedstawicieli z Wiosek z Pomysłem.

Kongres otworzyła Pani Marszałek - Ewa Mańkowska. Paweł Czyszczoń - dyr.Wydziału Obszarów Wiejskich podsumował osiem lat funkcjonowania Programu na Dolnym Śląsku.

A następnie odbyły się prelekcje:

 • Doświadczenia, które łączą - wymiana wiedzy pomiędzy partnerami KSOW" –integracyjny projekt gmin Dzierżoniów, Kłodzko i Międzylesie – Wiesława Szyrszeń, Aleksandra Łuszczyńska i Marek Chmielewski.
 • Karkonoska Marka Lokalna – Anna Gomułka – LGD Partnerstwo Ducha Gór
 • Prezentacje najlepszych przykłady Odnowy Wsi z województwa dolnośląskiego: 1. Rościsławice gm. Oborniki Śląskie – Martyna Ostaszewska i Tomasz Gibalski – Stowarzyszenie „Rościsławice Leśna Oaza” 2. Wilkowa, gm. Prusice – Wiesław Gryz ze Stowarzyszenie Wilkowa 3. Piława Dolna, gm. Dzierżoniów – Teodora Skutnik i Dariusz Górniak –Stowarzyszenie „Piława Dolna”
 • 20 lat Odnowy Wsi - przykłady i inspiracje – Ryszard Wilczyński – Inicjator Odnowy Wsi w Polsce, Poseł na Sejm RP
 • Prezentacje najlepszych przykłady Odnowy Wsi z województwa dolnośląskiego 1. Chełmsko Śląskie, gm. Lubawka- Damian Skorupiński - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego 2. Niedźwiedzice, gm. Chojnów – Marzena Lipa i Ewa Bazan - Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice z Niedźwiedzice - Wieś Bociana 3. Stary Wielisław, gm. Kłodzko – Marta Brogowska - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław
 • Geneza powstania i funkcjonowanie Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja” – w tym prezentacja inicjatyw zrealizowanych w ramach małych projektów na terenie LGD „Owocowy Szlak” przedstawienie dobrych praktyk oraz pakietu turystycznego „Miejsca z dusza Ludzie z pasją”- Agata Domżał LGD Owocowy Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych - Lokalna Grupa Działania

Kongres odbył się na terenie Zamek Kliczków

Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Seminarium - WIOSKI TEMATYCZNE – NARZĘDZIEM ROZWOJU EKONOMII SPOŁECZNEJ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI WIEJSKIEJ WE WRZOSOWEJ KRAINIE

czolowk seminarium
Zapraszamy w dniu 29.11.2017 r. (środa) na godz. 17.00 do świetlicy wiejskiej w Osetnicy (gm. Chojnów) wszystkich zainteresowanych wdrażaniem i rozwojem idei wiosek tematycznych w naszym regionie. Spotkanie skierowane jest do sołtysów, liderów wiejskich, grup odnowy wsi, działających wiosek tematycznych, punktów Ekomuzeum Wrzosowej Krainy i Zagród Edukacyjnych.

Ramowy program spotkania:

 • Wioski tematyczne – nowy sposób na wieś 
 • „Przedsiębiorczość chojnowskich wsi szansą na rozwój regionu” – podsumowanie projektu
 • Prezentacja oferty wiosek tematycznych z regionu Wrzosowej Krainy: Rogatej Wsi, Wioski Kolejarzy, Wioski Bociana, Wioski Darów Lasu, Wioski Smaków i innych
 • Prezentacja oferty punktów Ekomuzeum Wrzosowej Krainy i Zagród Edukacyjnych
 • Nowoczesne narzędzia w rozwijaniu oferty pobytowej: geocaching, Questy – Wyprawy Odkrywców, aplikacja mobilna z grami terenowymi
 • Kierunki rozwoju oferty przedsiębiorczości wiejskiej w roku 2018 – 2019
 • Dyskusja

Uczestnicy Seminarium otrzymają materiały warsztatowe oraz poczęstunek. Zgłoszenia uczestnictwa w Seminarium należy przysyłać do dnia 28.11.2017 r (wtorek) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Dojazd we własnym zakresie.

Uczestników, prowadzących działalność edukacyjną, tj. wioski tematyczne, Ekomuzea i Zagrody Edukacyjne prosimy o zabranie ze sobą swoich materiałów promocyjnych (rollupy, ulotki, plakaty, stroje).

Seminarium organizowane jest przez Fundację „Dolina Nadziei” oraz Stowarzyszenie „Budziwojów – wieś inicjatyw możliwych” w ramach projektu „Przedsiębiorczość chojnowskich wsi szansą na rozwój regionu” finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Do pobrania

seminarium wioski tematyczne kopia s

W LGD QWSI pracują nad nowymi wioskami tematycznymi

wwaBez nazwy-1
W dniu 24 października w Rancho Lavender w Baldwinowicach odbyły się warsztaty pt. Jak założyć wieś tematyczną. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele kilku miejscowości z obszaru Lokalna Grupa Działania QWSI tj. Nowina, Janowiec.org.pl, Baldwinowice i Kalinowice. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o idei wiosek tematycznych w Polsce i Europie oraz zaczęli proces tworzenia ze swojej małej ojczyzny tematycznej wsi. Po wielkich dyskusjach zostały nadane "kierunki" specjalizacji dla każdej z miejscowości. Następne spotkanie zostało zaplanowane na 7 listopada w Nowinie. Do tego czasu każda z miejscowości ma czas na "oswojenie" się ze swoją nazwą wioski tematycznej. Spotkanie poprowadził Animator Wiosek tematycznych - Krzysztof Szustka.

 

 

Strona 1 z 12

Konradowka Niedźwiedzice Borówki MiłkowiceChrośnica Parchów Owiesno  Ostaszow Pasternik Lipiany   Czaple Chrzanów  Stary Wielisław  Radzimowice       

SFbBox by EnterLogic
Joomla template by Joomlashine.com